Az orvosok - mint mondták - ezt egy olyan kezeléssel érték el, amelynek mibenlétéről nem kívántak nyilatkozni.
"A Juscsenko szervezetében lévő dioxin mennyisége arról tanúskodik, hogy szándékosan mérgezték meg" - mondta John Emsley, a Cambridge-i Egyetem vegyészeti osztályának munkatársa, aki nem vett részt a Lancetben ismertetett tanulmány elkészítésében.
A Juscsenko megmérgezéséhez használt dioxin számos laboratóriumban készülhetett. Miután tisztított állapotban használták fel, természetes forrása nincsen - eltérően az Alekszandr Litvinyenko volt orosz FSZB-ügynök 2006-ban történt londoni meggyilkolásához felhasznált polóniumtól -, így a tudósok nem találnak a keletkezési helyére utaló nyomokat.
A Genfi Egyetem és svájci Alkalmazott Humán Toxikológiai Központ orvosai három éven át vérmintákat vettek Juscsenkótól, hogy nyomon kövessék, milyen gyorsan távozik a méreg a szervezetéből. A dioxin a zsírszövetekben és a májban rakódik le.
Az orvosok azt találták, hogy a testéből eltávozott dioxin 60 százaléka nem bomlott le, a méreg nagyrésze a széklettel távozott, de találtak dioxinnyomokat a vérében és a vizeletében is.
A Juscsenko kezelését irányító Jean Saurat, a tanulmány fő szerzője szerint az arcán keletkezett sebek annak tudhatók be, hogy a bőr megpróbálta feldolgozni a dioxint.
Saurat szerint már nincs arra utaló jel, hogy az elnök a mérgezés miatt jobban ki lenne téve a rák kockázatának.
Juscsenkót a választási kampány alatt mérgezték meg, amikor az orosz befolyás csökkentéséért és a nyugati országokkal való kapcsolat szorosabbra fűzéséért kampányolt.